سوختگی چیست؟

سوختگی نوعی آسیب به بدن است که پوست و گوشت انسان را درگیر می‌کند و بر اثر گرمای زیاد، جریان برق، مواد شیمیایی شامل اسیدها و بازها، شعله آتش، بخار آب و پرتوها ایجاد می‌شود. امروزه با پیشرفت علمی روش های گوناگونی برای درمان در دسترس هست.

سوختگی در افراد دیابتی

افراد دیابتی نیز به دلیل کاهش حس لامسه در اندام تحتانی در معرض سوختگی قرار دارند. این افراد اصولا در فصل های سرد به علت نزدیکی به بخاری یا شوفاژ و نداشتن حس در اندامشان ممکن است با این مشکل مواجه بشوند.

انواع سوختگی

طبق وسعت و شدت درگیری شامل سوختگی های درجه1، درجه2 و درجه 3 می‌شوند. در نوع درجه 1 فقط قسمت خارجی و سطحی پوست آسیب می‌بیند و از رنگ طبیعی به رنگ قرمز تغییر رنگ می‌دهد و در مواقعی ورم نیز دیده می‌شود. همچنین در این درجه از سوختگی به دلیل سالم بودن اعصاب، درد و سوزش نیز احساس می‌شود. این نوع سوختگی در صورت مراجعه سریع به کلینیک تخصصی زخم و دیابت مهرگان در کمترین زمان بهبود می‌یابد. در سوختگی درجه 2 علاوه بر آسیب اپیدرم، درم نیز آسیب می‌بیند. برای مدیریت و درمان قطعیسوختگی درجه 2 و محافظت از تاول ها و جلوگیری از افزایش وسعت سوختگی سریعا به متخصص زخم مراجعه نمایید. درسوختگی درجه 3 بافت سیاه یا زردی تشکیل می‌شود که پس از انجام دبریدمان و برداشتن این بافت ها وسعت و عمق واقعی زخم نمایان می‌شود. این نوع سوختگی اصولا نیازمند درمان های پیشرفته و در مواقعی جراحی و پیوند پوست می‌باشد که طبق نظر متخصص مربوطه این درمان ها صورت می‌پذیرد.

درمان سوختگی

در موارد شدید از جدا کردن لباس ها از سطح بدن بپرهیزید زیرا باعث جدا شدن پوست از سطح بدن می‌گردد واز استعمال خمیر دندان یا سفیده تخم مرغ یا هر گونه درمان سنتی دیگر پرهیز نمایید. در صورت بروز تاول به هیچ وجه تاول ها را نترکانید و در اسرع وقت به متخصصین مربوطه مراجعه نمایید تا بهترین درمان را برای شما شروع نمایند. درمان های سابق به دلیل ایجاد اسکارهای شدید و مشکلاتی از قبیل افسردگی و مشکلات روانی دیگر و همچنین مشکلات ظاهری که بر جای می‌گذاشتند جای خود را به درمان های نوین داده‌اند. درمان های نوین جهت جلوگیری از پیشرفت عفونت و کاهش مدت درمان و همینطور کاهش شدید اسکار‌ها در این مجموعه برای رفاه حال بیماران عزیز و التیام زخم هایشان مورد استفاده قرار میگیرد. کلینیک تخصصی زخم و دیابت مهرگان مجموعه‌ای است از متخصصین مرتبط که در زمینه‌های زیر فعالیت می‌کنند:
  • درمان انواع زخم‌های حاد و مزمن
  • مراقبت‌های اولیه و درمان عوارض در بیماران دارای انواع استوماهای تنفسی، تغذیه‌ای و دفعی
  • درمان سوختگی (بیمارانی که نیاز به بستری نداشته باشند) با حداقل درد و اسکار با روش‌های نوین
  • حداکثر حفظ پا در بیماران با زخم پای دیابتی، بیماران با زخم‌های شریانی و وریدی

نوبت دهی آنلاین

با ثبت شماره تماس خود همکاران ما در درمانگاه تخصصی زخم و دیابت مهرگان در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

به وقت ملاقات نیاز دارید؟

نوبت دهی آنلاین

نظرات مشتریان ما

سلام. علت انتخاب این درمانگاه را بفرمایید؟ پذیرش من خواست خدا بود، با یک انگشت زخمی دو روز در بیمارستان دیگری بستری شدم اما بهبودی حاصل نشد. بعد ترخیص برای یافتن پانسمان نوین مراجعه کردم .دوست عزیزی مرا به این درمانگاه معرفی نمودند. پس از ویزیت اولیه جهت ادامه درمان این درمانگاه فوق تخصصی پانسمان سلول بنیادی را پیشنهاد نمودند، و با تشخیص پزشکان درمانگاه مهرگان، اوضاع جسم­انیم رو به بهبودی است و در خدمت شما هستم.

محسن حیدری بیمار
وکیوم تراپی درمانگاه تخصصی زخم و دیابت مهرگان

سلام، خانم دکتر عزیز بابت کنترل قند خون خیلییییی خیلیییی از شما ممنونم و همچنین تشکر ویژه از مسئول هماهنگی درمانگاه

لیلا کیانی بیمار
مشاوره تغذیه در دیابت در شیراز

با سلام من سالهاست دچار بیماری دیابت بودم و مدام از همه غذاها پرهیز میکردم ولی الان با کمک متخصصان تغذیه این درمانگاه هر چی دوست داشتم رو میخورم ولی طبق نظر اونها

علی رضایی بیمار